Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
10% TRAVASOL (AMINO ACID) INJ.W/O ELECTROLYTES
Item Number: 1B6626P
GTIN:
0303380644063
GTIN-CS:
50303380644068
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
10% TRAVASOL (AMINO ACID) INJ.W/O ELECTROLYTES
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 2000.0 cf |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | No |
| Latex Free | No |
| Shelf Life from Manufacture | 24 months |
| Acetate | 88 mg/L |
| Amino Acid Concentration | 10% |
| Amino Acid | 10 g/100 mL |
| Chloride | 40 mg/L |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Nitrogen | 1.65 g/100 mL |
| Osmolarity Molperl | 998 |
| pH | 6 |
| Rx Only | Yes |
| Specific Gravity | 1.03 |
| Sterility | Sterile Fluid Path |
| Storage Recommendations | Stored at room temperature (25°C/77°F). Avoid excessive heat. Protect from freezing. |
Carton
| Units per Case | 6.0 |
| Carton Weight | 29.6 lb. |
| Carton Length | 15.2 in. |
| Carton Width | 11.7 in. |
| Carton Height | 9.2 in. |
| Carton Volume | 0.95 fc |
| Item Number | 1B6626P |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380644063 |
| GTIN-CS | 50303380644068 |
| National Drug Code | 00338064406 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



