Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
5% Dextrose and 0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 500 mL VIAFLEX Plastic Container
Item Number: 2B1063Q
GTIN:
0303380089031
GTIN-CS:
50303380089036
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
5% DEX AND 0.9% SOD CHL INJ, USP
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 40.0 °C |
| Volume | 500.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 15 months |
| Chloride | 154 mg/L |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Dextrose Concentration | 5% |
| Fill Range Volume | 530 - 565 |
| Osmolarity Molperl | 560 |
| pH | 4 |
| Rx Only | Yes |
| Sodium Concentration | 0.9% |
| Sodium | 154 mg/L |
| Specific Gravity | 1.02 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C/77°F), brief exposure up to 40°C/104°F does not adversely affect the product. |
| Total Calories | 170 Kcal/L |
Carton
| Units per Case | 24.0 |
| Carton Weight | 32.3 lb. |
| Carton Length | 15.5 in. |
| Carton Width | 12.0 in. |
| Carton Height | 10.0 in. |
| Carton Volume | 1.08 fc |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | 2B1063Q |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380089031 |
| GTIN-CS | 50303380089036 |
| National Drug Code | 00338008903 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



