Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
CLINIMIX 6/5 sulfite-free (6% Amino Acid in 5% Dextrose) Injection, 1000 mL in CLARITY Dual Chamber Container.
Item Number: EADB9913
GTIN:
0303380198016
GTIN-CS:
50300338019800
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
CLINIMIX 6/5 sulfite-free (6% Amino Acid in 5% Dextrose) Injection, 1000 mL in CLARITY Dual Chamber Container. NDC 0338-0198-06
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 2.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 1000.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Acetate | 53 mg/L |
| Amino Acid Concentration | 6% |
| Amino Acid | 240 Kcal/L |
| Chloride | 24 mg/L |
| Dextrose Concentration | 5% |
| Dextrose | 170 Kcal/L |
| Nitrogen | 9.9 g/L |
| Osmolarity Molperkg | 850 |
| pH | 6 |
| Protein | 60 g/L |
| Total Calories | 410 Kcal/L |
Carton
| Units per Case | 6.0 |
| Carton Weight | 19.64 lb. |
| Carton Length | 15.51 in. |
| Carton Width | 11.18 in. |
| Carton Height | 12.32 in. |
| Carton Volume | 1.24 fc |
| Item Number | EADB9913 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380198016 |
| GTIN-CS | 50300338019800 |
| National Drug Code | 00338019806 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



