Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 1000 mL VIAFLO Plastic Container
Item Number: UE1324D
GTIN:
0303389543060
GTIN-CS:
50303389543065
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 1000 mL Dripless Access Container (DAC) VIAFLO Plastic Container. NDC 0338-9543-06
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 2.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 1000.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 36 months |
| Chloride | 154 mg/L |
| Container Type | VIAFLO |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 1025 - 1069 |
| Osmolarity Molperl | 308 |
| pH | 5 |
| Rx Only | Yes |
| Sodium Concentration | 0.9% |
| Sodium | 154 mg/L |
| Specific Gravity | 1.01 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C/77°F), brief exposure up to 40°C/104°F does not adversely affect the product. |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
| Carton Weight | 25.35 lb. |
| Carton Length | 15.12 in. |
| Carton Width | 11.57 in. |
| Carton Height | 8.07 in. |
| Carton Volume | 1411.75 ci |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | UE1324D |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303389543060 |
| GTIN-CS | 50303389543065 |
| National Drug Code | 00338954306 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...


