Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
20% OSMITROL Injection (20% Mannitol Injection, USP) 500 mL VIAFLEX Plastic Container
Item Number: 2D5633Q
GTIN:
0303380357031
GTIN-CS:
50303380357036
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
20% OSMITROL Injection (20% Mannitol Injection, USP) 500 mL VIAFLEX Plastic Container. NDC: 0338-0357-03
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Volume | 500.0 ml |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 15 months |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 530 - 565 |
| Osmolarity Molperl | 1098 |
| pH | 5 |
| Rx Only | Yes |
| Specific Gravity | 1.07 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C/77°F), brief exposure up to 40°C/104°F does not adversely affect the product. |
Carton
| Units per Case | 24.0 |
| Carton Weight | 32.3 lb. |
| Carton Length | 15.5 in. |
| Carton Width | 11.8 in. |
| Carton Height | 9.8 in. |
| Carton Volume | 1.04 fc |
| Packaging | Single Pack |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| A4216 | STERILE WATER, SALINE AND/OR DEXTROSE, DILUENT/FLUSH, 10 ML |
| J2150 | INJECTION, MANNITOL, 25% IN 50 ML |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2D5633Q |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380357031 |
| GTIN-CS | 50303380357036 |
| National Drug Code | 00338035703 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



