Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
3% Sorbitol Urologic Irrigating Solution, 3000 mL UROMATIC Plastic Container
Item Number: 2B7357
GTIN:
0303380295470
GTIN-CS:
50303380295475
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
3% Sorbitol Urologic Irrigating Solution, 3000 mL UROMATIC Plastic Container. Not for Injection. Sterile, non-pyrogenic. NDC 0338-0295-47
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Volume | 3000.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 3050 - 3150 |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C), brief exposure up to 40°C does not adversely affect the product. |
Carton
| Units per Case | 4.0 |
| Carton Weight | 29.1 lb. |
| Carton Length | 15.4 in. |
| Carton Width | 9.6 in. |
| Carton Height | 9.6 in. |
| Carton Volume | 0.82 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| A4217 | STERILE WATER/SALINE, 500 ML |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2B7357 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380295470 |
| GTIN-CS | 50303380295475 |
| National Drug Code | 00338029547 |
Documentation
203050r1


