Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Lactated Ringer's Injection, USP, 500 mL VIAFLEX PVC Container
Item Number: JB2323
GTIN:
0809080000166
GTIN-CS:
20809080000160
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Lactated Ringer's Injection, USP, 500 mL VIAFLEX PVC Container
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| Volume | 500.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | No |
| Shelf Life from Manufacture | 0 |
| Calcium | 1.4 mg/L |
| Chloride | 109 mg/L |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 530 - 565 |
| Lactate | 28 mg/L |
| Osmolarity Molperl | 272 |
| Ph | 6.5 |
| Potassium | 4 mg/L |
| Rx Only | Yes |
| Sodium | 130 mg/L |
| Specific Gravity | 1.01 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature 15°C to 25°C |
| Total Calories | 9 Kcal/L |
Carton
| Units per Case | 24.0 |
| Carton Weight | 32.0 lb. |
| Carton Length | 11.8 in. |
| Carton Width | 10.2 in. |
| Carton Height | 12.5 in. |
| Carton Volume | 0.87 fc |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | JB2323 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0809080000166 |
| GTIN-CS | 20809080000160 |
| National Drug Code | 00338959624 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



