Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Sterile Water for Injection, USP (For Drug Diluent Use Only), 1000 mL VIAFLEX Plastic Container
Item Number: JB0304
GTIN:
0809080000524
GTIN-CS:
20809080000528
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Sterile Water for Injection, USP (For Drug Diluent Use Only), 1000 mL VIAFLEX Plastic Container.
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 1000.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | No |
| Shelf Life from Manufacture | 365 |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 1030-1070 |
| Osmolarity Molperl | 0 |
| pH | 5.5 |
| Rx Only | Yes |
| Specific Gravity | 1 |
| Storage Recommendations | It is recommended the product be stored at 15°C to 25°C. Avoid excessive heat |
| Total Calories | 0 |
Carton
| Units per Case | 12.0 |
| Carton Weight | 29.8 lb. |
| Carton Length | 12.0 in. |
| Carton Width | 10.0 in. |
| Carton Height | 10.2 in. |
| Carton Volume | 0.71 fc |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | JB0304 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0809080000524 |
| GTIN-CS | 20809080000528 |
| National Drug Code | 00338978212 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



