Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Epinephrine in 0.9% Sodium Chloride Injection, 16 mg/250 mL (64 mcg/mL) in VIAFLO Plastic Container. Liquid Premix
Item Number: EZPE8835
GTIN:
0303380024209
GTIN-CS:
50303380024204
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Epinephrine in 0.9% Sodium Chloride Injection, 16 mg/250 mL (64 mcg/mL), Single-Dose VIAFLO Plastic Container (20 bags/carton), Liquid Premix. NDC 0338-0024-20.
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 250.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 12 months |
| Concentration | 64 mcg/mL |
| Container Type | VIAFLO |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20°C to 25°C (68°F to 77°F), excursions permitted to 15°C to 30°C (59°F to 86°F) [See USP Controlled Room Temperature], Epinephrine is light sensitive. Protect from light until ready to use. Store in overpouch until time of use. |
| Strength | 16 mg/250 mL |
Carton
| Units per Case | 20.0 |
| Carton Weight | 11.0231125 lb. |
| Carton Length | 15.35 in. |
| Carton Width | 9.45 in. |
| Carton Height | 9.06 in. |
| Carton Volume | 1314.22 ci |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J0164 | Injection, epinephrine in sodium chloride (baxter) 0.1 mg |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | EZPE8835 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380024209 |
| GTIN-CS | 50303380024204 |
| National Drug Code | 00338002420 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



