Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Furosemide Injection, USP, 10 mg/mL 4 mL Single Dose Glass Vial (25 x 4 mL)
Item Number: AIN00221
GTIN:
0336000283250
GTIN-CS:
20336000283254
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Furosemide Injection, USP, 10 mg/mL 4 mL Single Dose Glass Vial (25 x 4 mL). For Intravenous or Intramuscular Use. Please refer to full Prescribing Information, including Boxed Warning. NDC 36000-283-25
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 30.0 °C |
| Volume | 4.0 ml |
| Concentration | 10 mg/mL |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20° to 25°C (68° to 77°F) , excursions permitted to 15˚ to 30˚C (59˚ to 86˚F) [see USP Controlled Room Temperature] Protect from light. |
| Strength | 40 mg/4 mL |
Carton
| Units per Case | 25.0 |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J1940 | Furosemide Injection |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | AIN00221 |
| Sales Unit | pack |
| GTIN | 0336000283250 |
| GTIN-CS | 20336000283254 |
| National Drug Code | 36000028325 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...


