Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Gentamicin Sulfate in 0.9% Sodium Chloride Injection, 80 mg/50 mL in VIAFLEX Plastic Container. Liquid Premix.
Item Number: 2B0852
GTIN:
0303380509416
GTIN-CS:
50303380509411
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Gentamicin Sulfate in 0.9% Sodium Chloride Injection, 80 mg/50 mL in VIAFLEX Plastic Container. Liquid Premix. Please refer to full Prescribing Information, including Boxed Warning. NDC 0338-0509-41
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Volume | 50.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 18 months |
| Concentration | 1.6 mg/mL |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Diluent | Sodium Chloride |
| Dosage Form | Liquid |
| Drug Class | Anti-Infective |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at room temperature 25°C (77°F), brief exposure up to 40° C (104° F) does not adversely affect the product. |
| Strength | 80 mg/50 mL |
Carton
| Units per Case | 24.0 |
| Carton Weight | 4.85 lb. |
| Carton Length | 12.2 in. |
| Carton Width | 9.84 in. |
| Carton Height | 4.5 in. |
| Carton Volume | 0.31 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J1580 | INJECTION, GARAMYCIN, GENTAMICIN, UP TO 80 MG |
| A4216 | STERILE WATER, SALINE AND/OR DEXTROSE, DILUENT/FLUSH, 10 ML |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2B0852 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303380509416 |
| GTIN-CS | 50303380509411 |
| National Drug Code | 00338050941 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



