Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Floseal NT Hemostatic Matrix, 5mL
Item Number: ADS201883
GTIN:
0085412656304
GTIN-CS:
50085412656309
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
The FLOSEAL NT kit consists of a bovine-derived Gelatin Matrix component, Applicator tips, and several mixing accessories. The mixing accessories include a syringe with a female-female Luer connector attached and a small bowl. The accessories are included
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| DEHP Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 18 months |
| Storage Recommendations | Store between 2°C (36°F) and 25°C (77°F). Do not freeze. |
Carton
| Units per Case | 6.0 |
| Carton Weight | 1.7 lb. |
| Carton Length | 6.31 in. |
| Carton Width | 10.87 in. |
| Carton Height | 7.25 in. |
| Carton Volume | 0.29 fc |
| Item Number | ADS201883 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0085412656304 |
| GTIN-CS | 50085412656309 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



