Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
PERI-STRIPS DRY with VERITAS - Ethicon PROXIMATE ILS, 25 mm and ENDOPATH ILS, 25 mm, Covidien, DST EEA or ORVIL Device, 25 mm (unit of 1)
Item Number: PSD25V
GTIN:
0085412531311
GTIN-CS:
00085412531311
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
PERI-STRIPS DRY with VERITAS Collagen Matrix Circular Staple Line Reinforcement (PSD-V) is prepared from dehydrated non-crosslinked bovine pericardium. The packaging contains a buttress assembly which includes two (2) circular buttresses, one for the anvi
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 4.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Latex Free | Yes |
Carton
| Carton Weight | 3.5273966 oz |
| Item Number | PSD25V |
| Sales Unit | each |
| GTIN | 0085412531311 |
| GTIN-CS | 00085412531311 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



