Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
INFUVITE PEDIATRIC BULK PKG10 DOSE CT, INJECTION SOL
Item Number: 2A9061
GTIN:
0354643564703
GTIN-CS:
30354643564704
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
INFUVITE PEDIATRIC BULK PKG10 DOSE CT, INJECTION SOL
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 2.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 8.0 °C |
| DEHP Free | No |
| PVC Free | No |
| Latex Free | No |
| Shelf Life from Manufacture | 0 |
| Containes Preservative | No |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store under refrigeration 2-8°C (36-46°F). |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
| Carton Weight | 3.0 lb. |
| Carton Length | 10.5 in. |
| Carton Width | 5.5 in. |
| Carton Height | 3.0 in. |
| Carton Volume | 0.1 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| B4216 | Perenteral nutrition, additives (vitamins, trace elements, Heparin, electrolytes), home mix, per day |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2A9061 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0354643564703 |
| GTIN-CS | 30354643564704 |
| National Drug Code | 54643564700 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



