Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 250 mL VIAFLEX PVC Container
Item Number: JB1322P
GTIN:
0809080000562
GTIN-CS:
50809080000567
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 250 mL VIAFLEX PVC Container
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| Volume | 250.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | No |
| Shelf Life from Manufacture | 0 |
| Chloride | 154 mg/L |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 265 - 285 |
| Osmolarity Molperl | 308 |
| pH | 5.5 |
| Rx Only | Yes |
| Sodium Concentration | 0.9% |
| Sodium | 154 mg/L |
| Specific Gravity | 1.01 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature 15°C to 25°C |
| Strength | 0.9% |
| Total Calories | 0 |
Carton
| Units per Case | 30.0 |
| Carton Weight | 21.4 lb. |
| Carton Length | 12.0 in. |
| Carton Width | 9.9 in. |
| Carton Height | 10.3 in. |
| Carton Volume | 0.71 fc |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | JB1322P |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0809080000562 |
| GTIN-CS | 50809080000567 |
| National Drug Code | 00338960430 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



