Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
5% Dextrose Injection, USP, 50 mL MINI-BAG Plus Container. Single Pack.
Item Number: EZPB0040
GTIN:
0303389143307
GTIN-CS:
50303389143302
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
5% Dextrose Injection, USP, 50 mL MINI-BAG Plus Single Pack Container. For use with single dose powdered and liquid [up to 10 mL] drug vials with standard 20 mm closures. Single Pack. NDC 0338-9143-30
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 4.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 50.0 ml |
| DEHP Free | No |
| PVC Free | No |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 12 months |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Dextrose Concentration | 5% |
| Fill Range Volume | 53-63 mL |
| Osmolarity Molperl | 252 |
| pH | 4 |
| Rx Only | Yes |
| Specific Gravity | 1.02 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C/77°F). |
| Total Calories | 170 Kcal/L |
Carton
| Units per Case | 30.0 |
| Carton Weight | 6.3052204 lb. |
| Carton Length | 15.1 in. |
| Carton Width | 9.2 in. |
| Carton Height | 8.7 in. |
| Carton Volume | 0.7 fc |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | EZPB0040 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303389143307 |
| GTIN-CS | 50303389143302 |
| National Drug Code | 00338914330 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...


