Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
DOButamine Hydrochloride in 5% Dextrose Injection, 500 mg/250 mL in VIAFLEX Plastic Container. Liquid Premix.
Item Number: 2B0792
GTIN:
0303381075026
GTIN-CS:
50303381075021
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
DOBUTamine Hydrochloride in 5% Dextrose Injection, 500 mg/250 mL (2000 mcg/mL) in VIAFLEX Plastic Container. Liquid Premix. NDC 0338-1075-02
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Volume | 250.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 15 months |
| Concentration | 2000 mcg/mL |
| Container Type | VIAFLEX |
| Containes Preservative | No |
| Diluent | Dextrose |
| Dosage Form | Liquid |
| Drug Class | Cardio- Vascular |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at room temperature 25°C (77°F), brief exposure up to 40° C (104° F) does not adversely affect the product. |
| Strength | 500 mg/250 mL |
Carton
| Units per Case | 18.0 |
| Carton Weight | 14.0 lb. |
| Carton Length | 19.9 in. |
| Carton Width | 13.5 in. |
| Carton Height | 6.7 in. |
| Carton Volume | 1.04 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J1250 | INJECTION, DOBUTAMINE HYDROCHLORIDE, PER 250 MG |
| A4216 | STERILE WATER, SALINE AND/OR DEXTROSE, DILUENT/FLUSH, 10 ML |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2B0792 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303381075026 |
| GTIN-CS | 50303381075021 |
| National Drug Code | 00338107502 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...


