Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Magnesium Sulfate in 5% Dextrose Injection USP, 1g / 100mL (10mg / mL) in VIAFLO Plastic Container, Liquid Premix.
Item Number: EZPE8501
GTIN:
0303381709402
GTIN-CS:
50303381709407
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
MAGNESIUM SULFATE IN 5% DEXTROSE, 1g / 100 mL (10 mg/ mL) in VIAFLO Plastic Container. Liquid Premix. NDC 0338-1709-40
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 18.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 100.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Container Type | VIAFLO |
| Containes Preservative | No |
| Diluent | Dextrose |
| Dosage Form | Liquid |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20° to 25° C (68° – 77° F) [See USP Controlled Room Temperature.] Protect from freezing. |
| Strength | 1g / 100 mL |
Carton
| Units per Case | 40.0 |
| Carton Weight | 11.4999944 lb. |
| Carton Length | 15.2 in. |
| Carton Width | 10.1 in. |
| Carton Height | 8.9 in. |
| Carton Volume | 1366.33 ci |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J3475 | Inj Magnesium Sulfate |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | EZPE8501 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303381709402 |
| GTIN-CS | 50303381709407 |
| National Drug Code | 00338170940 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



