Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
CARDENE IV (nicardipine hydrochloride) injection in 0.83% Sodium Chloride 40 mg in 200 mL (0.2 mg/mL) in GALAXY Plastic Container
Item Number: 2G3444
GTIN:
0343066016104
GTIN-CS:
50343066016109
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
CARDENE IV (nicardipine hydrochloride) injection in 0.83% Sodium Chloride 40 mg in 200 mL (0.2 mg/mL) in GALAXY Plastic Container. Liquid Premix. NDC 43066-016-10
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Volume | 200.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Container Type | GALAXY |
| Containes Preservative | No |
| Diluent | Sodium Chloride |
| Dosage Form | Liquid |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at controlled room temperature 20º to 25ºC (68º to 77ºF), refer to USP Controlled Room Temperature. Protect from freezing. Avoid excessive heat. Protect from light, store in carton until ready to use. |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
| Item Number | 2G3444 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0343066016104 |
| GTIN-CS | 50343066016109 |
| National Drug Code | 43066001610 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



