Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
CARDENE IV (nicardipine hydrochloride) injection in 0.86% Sodium Chloride 20 mg in 200 mL (0.1 mg/mL) in GALAXY Plastic Container
Item Number: 2G3443
GTIN:
0343066009106
GTIN-CS:
50343066009101
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
CARDENE IV (nicardipine hydrochloride) injection in 0.86% Sodium Chloride 20 mg in 200 mL (0.1 mg/mL) in GALAXY Plastic Container. NDC 43066-009-10
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 0.0 °C |
| Volume | 200.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Container Type | GALAXY |
| Containes Preservative | No |
| Diluent | Sodium Chloride |
| Dosage Form | Liquid |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at controlled room temperature 20º to 25ºC (68º to 77ºF), refer to USP Controlled Room Temperature. Protect from freezing. Avoid excessive heat. Protect from light, store in carton until ready to use. |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J2404 | Inj, nicardipine 0.1 mg |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2G3443 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0343066009106 |
| GTIN-CS | 50343066009101 |
| National Drug Code | 43066000910 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



