Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Verapamil Hydrochloride Injection, USP, 5 mg/2 mL (2.5 mg/mL) single-dose vial (25 x 2mL)
Item Number: 4306603125
GTIN:
0343066031015
GTIN-CS:
50343066031010
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Verapamil Hydrochloride Injection, USP, 5 mg/2 mL (2.5 mg/mL) single-dose vial (25 x 2mL), NDC 43066-031-25
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| Volume | 2.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Concentration | 2.5 mg/mL |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20° to 25°C (68° to 77°F) [see USP Controlled Room Temperature]. Protect from light by retaining in package until ready to use. |
| Strength | 5 mg/2 mL |
Carton
| Units per Case | 25.0 |
| Carton Weight | 0.55 lb. |
| Carton Length | 3.54 in. |
| Carton Width | 3.54 in. |
| Carton Height | 1.73 in. |
| Carton Volume | 0.01 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J3490 | Verapamil HCL |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 4306603125 |
| Sales Unit | carton |
| GTIN | 0343066031015 |
| GTIN-CS | 50343066031010 |
| National Drug Code | 43066003125 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



