Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
20% CLINOLIPID (Lipid Injectable Emulsion, USP) 500 mL
Item Number: EADB9523
GTIN:
0303389540038
GTIN-CS:
50300338954002
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
20% CLINOLIPID (Lipid Injectable Emulsion, USP) 500 mL, in a CLARITY polyolefin bag. CLINOLIPID is 80% Olive Oil and 20% Soybean oil. Sterile. Single UseOnly. NDC:0338-9540-03 bag. Please refer to full Prescribing Information, including Boxed Warning
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 500.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Container Type | CLARITY |
| Containes Preservative | No |
| Osmolarity Molperl | 260 |
| pH | 6.0-9.0 |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20 to 25°C (68 to 77°F). Excursion permitted between 15 to 30°C (59 to 86°F). See USP Controlled Room Temperature. Protect from Freezing. Avoid excessive heat. Store in overpouch until ready for use. |
Carton
| Units per Case | 12.0 |
| Carton Weight | 14.78 Pfund |
| Carton Length | 17.91 Zoll |
| Carton Width | 11.46 Zoll |
| Carton Height | 5.24 Zoll |
| Carton Volume | 0.62 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| B4185 | PARENTERAL NUTRITION SOLUTION, PER 10 GRAMS LIPIDS |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | EADB9523 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303389540038 |
| GTIN-CS | 50300338954002 |
| National Drug Code | 00338954007 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



