Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
CLINIMIX E 5/15 sulfite-free (5% Amino Acid with Electrolytes in 15% Dextrose with Calcium) Injection, 2000 mL in CLARITY Dual Chamber Container
Item Number: 2B7721
GTIN:
0303381123048
GTIN-CS:
50300338112303
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
CLINIMIX E 5/15 sulfite-free (5% Amino Acid with Electrolytes in 15% Dextrose with Calcium) Injection 2000 mL in CLARITY Dual Chamber Container. NDC 0338-1123-04
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 2000.0 ml |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Acetate | 80 mg/L |
| Amino Acid Concentration | 5% |
| Amino Acid | 200 Kcal/L |
| Calcium | 4.5 mg/L |
| Chloride | 39 mg/L |
| Container Type | CLARITY |
| Containes Preservative | No |
| Dextrose Concentration | 15% |
| Dextrose | 510 Kcal/L |
| Free Water Content | 1725 |
| Magnesium | 5 mg/L |
| Nitrogen | 8.26 g/L |
| Osmolarity Molperl | 1395 |
| pH | 6 |
| Phosphate | 15 mEq/L |
| Potassium | 30 mg/L |
| Protein | 50 g/L |
| Rx Only | Yes |
| Sodium | 35 mg/L |
| Specific Gravity | 1.07 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C/77°F) (may briefly store at up to 40°C/104°F). Refrigerated storage is limited to 9 days once the protective foil overwrap has been opened. Protect from freezing. |
| Total Calories | 710 Kcal/L |
Carton
| Units per Case | 4.0 |
| Carton Weight | 23.0 Pfund |
| Carton Length | 20.3 Zoll |
| Carton Width | 9.6 Zoll |
| Carton Height | 8.5 Zoll |
| Carton Volume | 0.96 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| B4193 | PARENTERAL NUTRITION SOLUTION, COMPOUNDED AMINO ACID AND CARBOHYDRATES WITH ELECTROLYTES, TRACE ELEMENTS, AND VITAMINS, INCLUDING PREPARATION, ANY STRENGTH, 52 TO 73 GRAMS OF PROTEIN - PREMIX |
| B4197 | PARENTERAL NUTRITION SOLUTION, COMPOUNDED AMINO ACID AND CARBOHYDRATES WITH ELECTROLYTES, TRACE ELEMENTS AND VITAMINS, INCLUDING PREPARATION, ANY STRENGTH, 74 TO 100 GRAMS OF PROTEIN - PREMIX |
| B4199 | PARENTERAL NUTRITION SOLUTION, COMPOUNDED AMINO ACID AND CARBOHYDRATES WITH ELECTROLYTES, TRACE ELEMENTS AND VITAMINS, INCLUDING PREPARATION, ANY STRENGTH, OVER 100 GRAMS OF PROTEIN - PREMIX |
| B4189 | PARENTERAL NUTRITION SOLUTION, COMPOUNDED AMINO ACID AND CARBOHYDRATES WITH ELECTROLYTES, TRACE ELEMENTS, AND VITAMINS, INCLUDING PREPARATION, ANY STRENGTH, 10 TO 51 GRAMS OF PROTEIN - PREMIX |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 2B7721 |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303381123048 |
| GTIN-CS | 50300338112303 |
| National Drug Code | 00338112304 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



