Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 250 mL VIAFLO Plastic Container
Item Number: UE1322D
GTIN:
0303389543022
GTIN-CS:
50303389543027
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
0.9% Sodium Chloride Injection, USP, 250 mL Dripless Access Container (DAC) VIAFLO Plastic Container. NDC 0338-9543-02
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 2.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 250.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Chloride | 154 mg/L |
| Container Type | VIAFLO |
| Containes Preservative | No |
| Fill Range Volume | 265 - 277 |
| Osmolarity Molperl | 308 |
| pH | 5 |
| Rx Only | Yes |
| Sodium Concentration | 0.9% |
| Sodium | 154 mg/L |
| Specific Gravity | 1.01 |
| Storage Recommendations | Store at room temperature (25°C/77°F), brief exposure up to 40°C/104°F does not adversely affect the product. |
Carton
| Units per Case | 30.0 |
| Carton Weight | 20.06 Pfund |
| Carton Length | 15.12 Zoll |
| Carton Width | 11.57 Zoll |
| Carton Height | 8.07 Zoll |
| Carton Volume | 0.82 fc |
| Packaging | Single Pack |
| Item Number | UE1322D |
| Sales Unit | case |
| GTIN | 0303389543022 |
| GTIN-CS | 50303389543027 |
| National Drug Code | 00338954302 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



