Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Naloxone Hydrochloride Injection, USP, Prefilled Syringe, 2mg/2mL (1mg/mL). 10 Syringes/Carton
Item Number: AIN03246
GTIN:
0343066142018
GTIN-CS:
50343066142105
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Naloxone Hydrochloride Injection, USP, Prefilled Syringe, 2mg/2mL (1mg/mL). 10 Syringes/Carton NDC: 43066-142-10
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 30.0 °C |
| Volume | 2.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 19 months |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20º to 25ºC (68º to 77ºF), excursions permitted between 15º to 30ºC (59º to 86ºF). [see USP Controlled Room Temperature]. Protect from light. Store in carton until contents have been used. |
| Strength | 2mg/2mL |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
| Carton Weight | 0.7 Pfund |
| Carton Length | 5.91 Zoll |
| Carton Width | 4.37 Zoll |
| Carton Height | 4.53 Zoll |
| Carton Volume | 0.07 fc |
| Item Number | AIN03246 |
| Sales Unit | box |
| GTIN | 0343066142018 |
| GTIN-CS | 50343066142105 |
| National Drug Code | 43066014210 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



