Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Labetalol Hydrochloride Injection USP, 100 mg/20 mL (5 mg/mL) Multi-Dose Vial (1 x 20 mL)
Item Number: 3600032202
GTIN:
0336000322027
GTIN-CS:
00336000322027
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Labetalol Hydrochloride Injection USP, 100 mg/20 mL (5 mg/mL) Multi-Dose Vial (1 x 20 mL). For Intravenous Use. Carton NDC 36000-322-02
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 20.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 20.0 ml |
| Shelf Life from Manufacture | 18 months |
| Concentration | 5 mg/mL |
| Container Type | Glass Vial |
| Containes Preservative | Yes |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20° to 25°C (68° to 77°F). [See USP Controlled Room Temperature.] Protect from freezing and light. Retain in carton until time of use. |
| Strength | 100 mg/20 mL |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J1920 | Inj, labetalol hcl, 5mg |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | 3600032202 |
| Sales Unit | each |
| GTIN | 0336000322027 |
| GTIN-CS | 00336000322027 |
| National Drug Code | 36000032202 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



