Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Flumazenil Injection, USP, 0.5 mg/5 mL (0.1 mg/mL), 5 mL Multi-Dose Glass Vial
Item Number: AIN00213
GTIN:
0336000148108
GTIN-CS:
20336000148102
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Flumazenil Injection, USP, 0.5 mg/ 5 mL (0.1 mg/mL), 5 mL Multi-Dose Glass Vial. For Intravenous Use Only. Pack of 10 vials. NDC 36000-148-01Please refer to full Prescribing Information, including Boxed Warning.
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| Volume | 5.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Container Type | Glass Vial |
| Containes Preservative | Yes |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20° to 25°C (68° to 77°F). [See USP Controlled Room Temperature]. Protect from light. Do not freeze. |
| Strength | 0.5 mg/5 mL |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J3490 | Flumazenil Injection |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | AIN00213 |
| Sales Unit | pack |
| GTIN | 0336000148108 |
| GTIN-CS | 20336000148102 |
| National Drug Code | 36000014810 |
Documentation
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



