Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Flumazenil Injection, USP, 1 mg/10 mL (0.1 mg/mL) 10mL Multi-Dose Glass Vial
Item Number: AIN00212
GTIN:
0336000149105
GTIN-CS:
20336000149109
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Flumazenil Injection, USP, 1 mg/10 mL (0.1mg/mL) 10mL Multi-Dose Glass Vial. For Intravenous Use Only. Pack of 10 vials. NDC 36000-149-10Please refer to full Prescribing Information, including Boxed Warning.
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| Volume | 10.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Containes Preservative | Yes |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 25°C (77°F), excursions permitted to 15 to 30°C (59 to 86°F) [see USP Controlled Room Temperature]. Retain in carton until time of use. Protect from light |
| Strength | 1 mg/10 mL |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J3490 | Flumazenil Injection |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | AIN00212 |
| Sales Unit | pack |
| GTIN | 0336000149105 |
| GTIN-CS | 20336000149109 |
| National Drug Code | 36000014910 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...


