Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Ketorolac Tromethamine Injection, USP, 60 mg/ mL, 2 mL vial
Item Number: KTR00003
GTIN:
0303380076109
GTIN-CS:
50303380076104
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Ketorolac Tromethamine Injection, USP, 60 mg/ mL. FOR INTRAMUSULAR USE ONLY. Single dose glass flip top vial (2 mL fill volume/ 2mL container). 10 units per carton. NDC 0338-0076-10.Please refer to full Prescribing Information, including Indications an
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | -99.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 99.0 °C |
| Volume | 2.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Concentration | 30 mg/mL |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20 to 25°C (68 to 77°F). [See USP Controlled Room Temperature.] Protect from light. Retain in carton until time of use. |
| Strength | 60 mg |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J1885 | Ketorolac Tromethamine Inj |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | KTR00003 |
| Sales Unit | box |
| GTIN | 0303380076109 |
| GTIN-CS | 50303380076104 |
| National Drug Code | 00338007610 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



