Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Metoprolol Tartrate Injection, USP, 5mg / 5mL (1 mg/mL) Sterile Single Dose Glass Vial (10 x 5 mL)
Item Number: AIN00234
GTIN:
0336000033107
GTIN-CS:
10336000033104
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Metoprolol Tartrate Injection, USP, 5mg / 5mL (1 mg/ mL) Sterile Single Dose Glass Vial (10 x 5 mL). For Intravenous Use. NDC 36000-033-10
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 30.0 °C |
| Volume | 5.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20°-25°C (68°-77°F), excursions permitted to 15°-30°C (59°-86°F). [See USP controlled room temperature]. Do not freeze. Protect from light and heat. |
| Strength | 5 mg/5 mL |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
| Carton Weight | 0.3161429 Pfund |
| Carton Length | 4.53 Zoll |
| Carton Width | 2.95 Zoll |
| Carton Height | 1.69 Zoll |
| Carton Volume | 0.01 fc |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J3490 | Metoprolol Tartrate |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | AIN00234 |
| Sales Unit | pack |
| GTIN | 0336000033107 |
| GTIN-CS | 10336000033104 |
| National Drug Code | 36000003310 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



