Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
Naloxone Hydrochloride Injection, USP 0.4 mg/mL 1mL Single Dose Vial, 10 vials/box
Item Number: AIN03007
GTIN:
0336000308014
GTIN-CS:
50336000308101
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Naloxone Hydrochloride Injection, USP 0.4 mg/mL 1 mL Vial. Single-dose vial. For Intravenous, Intramuscular and Subcutaneous administration use. Carton NDC 36000-308-10
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 15.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| Volume | 1.0 ml |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 24 Months |
| Concentration | 0.4 mg/mL |
| Container Type | Glass Vial |
| Containes Preservative | No |
| Dosage Form | Liquid |
| Protect From Light | Yes |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | Store at 20º to 25ºC (68º to 77ºF), excursions permitted between 15º to 30ºC (59º to 86ºF). [see USP Controlled Room Temperature]. Protect from light. Store in carton until contents have been used. |
| Strength | 0.4 mg/1 mL |
Carton
| Units per Case | 10.0 |
Reimbursement Information
| HCPCS Code | HCPCS Description |
| J2310 | Inj Naloxone Hydrochloride |
| Medication Delivery Reimbursement Hotline | 888-338-0001 |
Information Source : CMS
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
Disclaimer:The coverage, coding, and payment information included in this guide has been compiled from various resources for informational use as a tool to assist providers with reimbursement issues. This information is current as of 3/31/2008; however this information is subject to change and should not be construed as legal advice. Providers should exercise independent clinical judgment when selecting codes and submitting claims to accurately reflect services rendered to individual patients. Baxter Healthcare Corporation does not guarantee success in obtaining insurance payments. Providers are encouraged to contact third-party payors for specific information on their coverage, coding, and payment policies.
| Item Number | AIN03007 |
| Sales Unit | box |
| GTIN | 0336000308014 |
| GTIN-CS | 50336000308101 |
| National Drug Code | 36000030810 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



