Hillrom and Welch Allyn are a part of Baxter.
PERCLOT 3G – 9CM STANDARD TIP, 5PK
Item Number: PCUS003
GTIN:
5413765891366
GTIN-CS:
55413765891361
Added to Your Cart
Product Availability by Store Location
Hours
Each box includes five (5) double pouched packages containing one (1) sterile bellow of PERCLOT Absorbable Hemostatic Powder and one (1) sterile 9cm standard applicator tip.
Product Characteristics
| Minimum Storage Temperature | 5.0 °C |
| Maximum Storage Temperature | 25.0 °C |
| DEHP Free | Yes |
| PVC Free | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Shelf Life from Manufacture | 36 months |
| Rx Only | Yes |
| Storage Recommendations | 5° to 25°C/41⁰F-77⁰F |
Carton
| Units per Case | 5.0 |
| Carton Weight | 0.0 Pfund |
| Carton Length | 11.13 Zoll |
| Carton Width | 6.31 Zoll |
| Carton Height | 4.0 Zoll |
| Carton Volume | 0.16 fc |
| Item Number | PCUS003 |
| Sales Unit | box |
| GTIN | 5413765891366 |
| GTIN-CS | 55413765891361 |
203052r1
Do you want to save the changes before you leave?
We are processing your request, do not go back, refresh or close the window.
Please wait...
Please wait...



